16 filmów, na które czekam w 2016 roku

filmy 2016 940x627 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Lista mocno subiektywna. Nie skażona jeszcze wpływem nominacji oscarowych. Ułożona na podstawie ogłoszonego kalendarza premier w Polsce. Kolejność chronologiczna. Punktuję dlaczego warto obejrzeć. Argumentacja swobodna, chwilami irracjonalna.

Nienawistna ósemka (15 stycznia)
Bo Tarantino znów na Dzikim Zachodzie, i znów może mu się to udać. Bo Kurt Russel i Samuel L. Jackson. Bo łowcy głów okutani w wielkie futra brną przez śnieżne zaspy.

hateful eight tv spot - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Dziewczyna z portretu (22 stycznia)
Bo Eddie Redmayne. Bo Eddie Redmayne w damskich ciuszkach. Bo Alicia Vikander równie ładna, jak Eddie w damskich ciuszkach. Bo historia pierwszego mężczyzny, który zmienił operacyjnie płeć. Bo czekam na premierę odkąd ogłosili, że kręcą.

TheDanishGirl2 1024x683 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Zjawa (29 stycznia)
Bo Leo di Caprio znów według wszystkich filmowych spekulantów może dostać Oscara (i pewnie znów mu się nie dostanie). Bo Tom Hardy w roli najpaskudniejszego złoczyńcy od czasu Bane’a. Bo Alejandro González Iñárritu. Bo niedźwiedź.

the revenant movie reivew - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Widzę, widzę (12 lutego)
Bo świetne przyjęcie na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Bo taki piękny tytuł. Bo horror z Austrii, a nawet nie-horrory z Austrii są przerażające. Bo horror o dzieciakach, a horrory o dzieciakach są najstraszniejsze.

ih seh - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Romeo i Julia (12 lutego)
Bo to dokładnie ten sam film, co 20 lat temu. Bo wraca do kin. Bo dobrze pamiętam, jakim wtedy szokiem był Szekspir w konwencji MTV. Bo dziś Szekspir w takiej konwencji to właściwie klasyka. Bo to Szekspir w końcu. Bo Leo taki młody. Bo „Love me, love me, Say that you love me, Fool me, fool me, Go on and fool me”. Bo: cholera to naprawdę już 20 lat?

romeo and julia still 04 1024x669 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Brooklyn (19 lutego)
Bo Saoirse Ronan. Bo scenariusz Nicka Hornby’ego.  Bo takie piękne kolory, taki piękny Nowy Jork z lat 50. Bo to wygląda jak wszystkie te niewinne filmy i seriale, które lubiłam oglądać w dzieciństwie. Bo to może być bardzo przyjemny i miły film, a czasem trzeba nam takich filmów.

50 BROOKLYN Lionsgate 1024x768 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Oddychaj (19 lutego)
Bo Mélanie Laurent, ta z „Bękartów Wojny”, stanęła po drugiej stronie kamery i jestem bardzo ciekawa, co z tego wyszło. Bo historia destrukcyjnej przyjaźni młodych kobiet. Bo wygląda na ciężką dawkę ciężkich emocji.

respire - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Barany. Islandzka opowieść (19 lutego)
Bo Islandia. Bo owce. Bo dwóch braci, którzy nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat, wymienia listy za pośrednictwem pasterskiego psa. Już tyle wystarczy, bym chciała obejrzeć ten film. Bardzo.

hrutar 1024x429 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

The Lobster (26 lutego)
Bo to film reżysera doskonałego greckiego „Kła”. Bo Colin Farell i Rachel Weisz. Bo małe, kameralne sci-fi to coś, co tygrysy lubią bardzo.

lobster 1024x614 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Pokój (26 lutego)
Bo nowy film Lenny’ego Abrahamsona („Frank”). Bo już punkt wyjścia: chłopiec, który myśli, że pokój, w którym żyje jest całym istniejącym światem, mrozi mi krew w żyłach, a dalej może być już tylko lepiej.

room 1024x576 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Carol (4 marca)
Bo Cate Blanchett taka wytworna. Bo Rooney Mara taka piękna. Bo Cate i Rooney zakochują się sobie. Bo Todd Haynes to reżyser, który wspaniale opowiada o miłości homoseksualnej i równie dobrze o wizualnie pięknych, ale pod podszewką brzydkich, amerykańskich latach 50.

carol - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Zoolander 2 (4 marca)
Bo to druga część Zoolandera. Bo pierwsza część Zoolandera była tak głupia, odjechana i wspaniała. Bo Ben Stiller bardzo dobrze ukrywa, że jest fajnym aktorem, ale jak już się odkryje to jest naprawdę dobrze. Bo naprawdę czekałam na ten film 15 lat. I naprawdę bardzo chcę, żeby był równie śmieszny, co jedynka, ale trochę się boję. Bo grzywka Owena Wilsona, ciekawe co z nią.

zoolander2 1024x576 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Duma i uprzedzenie, i zombie (11 marca)
Bo Duma i uprzedzenie. Bo Duma i uprzedzenie i zombie. Bo to jest tak idiotyczne, że może być naprawdę zabawne. Albo naprawdę bardzo złe.

pride zombies 1024x576 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Opowieść o miłości i mroku (1 kwietnia)
Bo to wyczekiwany debiut reżyserski Natalie Portman. Bo zdjęcia Sławomira Idziaka. Bo to ekranizacja wspomnień Amosa Oza. Bo zapowiada się piękny film.

ataleofloveanddarkness xlarge 1024x577 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Victor Frankenstein(15 kwietnia)
Bo oglądam wszystko o Frankensteinie. Bo James McAvoy. Bo tym razem narratorem jest Igor i ten Igor nie ma wędrującego garba (Mart Feldman, „Młody Frankenstein”), ale za to jest Harrym Potterem.

daniel radcliffe and james mcavoy victor frankenstein 1024x682 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (18 listopada)
Bo, co prawda nie znam za dobrze uniwersum Pottera – w momencie startu potteromanii byłam już zdecydowanie za stara, żeby się w to wkręcić i prawdopodobnie nigdy nie nadrobię ani książek, ani filmów – ale jest Eddie Redmayne (zaczynam sądzić, że on ostatnio gra we wszystkim filmach, podobnie jak Domhall Gleeson), retro sceneria i ogromnie podoba mi się tytuł.

screen shot 2015 11 04 at 11 30 09 am 1024x626 - 16 filmów, na które czekam w 2016 roku

A na jakie premiery Wy czekacie w 2016? Podzielcie się.

Zobacz także

3 Comments

  1. Jest tyle filmów, że nie mogę się zdecydować, na który najbardziej czekam. Do tej listy dorzucam jeszcze „Star Trecka”.

  2. Paweł Chmielewski

    Podobno Oscara zamiast di Caprio dostanie niedźwiedź 🙂 A tak poza tym to widzę ze opóźnienia w stosunku do premier zagranicznych standardowe 🙂 Widzę widzę to jakoś jesienią juz oglądaliśmy, interesujący ale raczej nie horror choć jak juz się rozkręci to potrafi utrzymać w napięciu 🙂

    1. Ja bym chciała, żeby Hardy dostał 🙂 A „Widzę, widzę” to już było u nas przecież na Horyzontach (nagroda publiczności). Szkoda, że filmy z tego festiwalu też zawsze tak późno trafiają u nas do dystrybucji. Niestety. Mustang czy Lobster też dopiero teraz wchodzą do naszych kin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj