Feminizm to taki radykalny pogląd, że kobieta jest człowiekiem. Bo tak się składa, że przez tysiące lat patriarchat utwierdzał nas w przekonaniu, że kobieta człowiekiem nie jest. Albo że jest nie do końca. Tymczasem same kobiety, kształtowane przez patriarchalne wzorce kulturowe i przeróżne kanony piękna, przez większość życia zajmują się udawaniem, że nie są ludźmi. Że bliżej im raczej do żon ze Stepford. Jeśli pamiętacie finał tej historii, to wiecie, że żony okazały się mechaniczne. Jedyne nieprawdziwe kobiety, jakie znał świat, chociaż te prawdziwe wciąż toczą ze sobą boje o najprawdziwszość. Jakby nie wystarczyło być człowiekiem.

Zwykle piszę tutaj teksty z feministycznego poziomu hard. Wiecie, walka o równe prawa, strajki, aborcja. Nie napisałam chyba jeszcze, albo nie pamiętam, żadnego posta o body positivity (ciałopozytywności), a ostatnio myślę sobie, że to jest jednak podstawa. Taka nasza najbardziej prywatna, feministyczna sprawa, od której trzeba by zacząć i od której chyba najłatwiej zacząć. A może najtrudniej. Życzenia na dzień kobiet zacznę więc od:

Bądź dla siebie dobra i bądź dobra dla swojego ciała. Bo twoje ciało to ty i ty to twoje ciało. I bądź dobra dla innych kobiet. I ich ciał. Życzę nam, żebyśmy się przestały oceniać i osądzać.

Osądzać to, jak wyglądamy.

Osądzać, jak żyjemy.

Osądzać to, jakie decyzje podejmujemy (tak, decyzji o aborcji też!).

A poza tym to życzę nam oczywiście:

Równej płacy za tę samą pracę.

Końca kultury gwałtu.

I końca patriarchatu.

Ale samo się nie zrobi. Sto lat temu Polki wywalczyły prawa wyborcze. Wywalczyły, i o tym trzeba pamiętać, nikt im ich ot tak z dobroci serca nie przyznał. Żeby się nam spełniły życzenia, trzeba samodzielnie zmieniać świat. Nawet małymi, pozornie nic nie znaczącymi, krokami. Krokami, które wykonujemy w przestrzeni zupełnie prywatnej. Na przykład wtedy, gdy przestajemy oceniać nawzajem swoje ciała. Przestajemy mówić, co kobiecie wypada. I jesteśmy dla siebie nawzajem zwyczajnie lepsze. W końcu patriarchalny wzorzec głosi, że kobieta kobiecie to zawsze wilkiem.

Na koniec cytat, który dziś zrobił mi dzień, niech i Wam zrobi:

“Nie możesz kupić rewolucji.
Nie możesz zrobić rewolucji.
Możesz jedynie być rewolucją.
Albo jest ona częścią twojego ducha
albo nie istnieje.”
– Ursula K. LeGuin

1 thought on “Życzenia na dzień kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top