Cześć! W dzisiejszym odcinku polecanych linków m.in.: emocjonalne etapy przeżywania Brexitu, wszystkie pisarki nagrodzone Noblem, czy eko-żywność to ściema, kalendarz na 2020 rok, trendy w social mediach i śniąca ośmiornica. Czyli dzieje się dużo różnych rzeczy, nie ma nudy. Zapraszam!

 • „W tej chwili dochodzimy do etapu, kiedy hasło Brexit wywołuje wzruszenie ramion. Nie jest mi obojętny ideologicznie. Wciąż chciałabym, żeby go nie było. Ale ile można? Owszem, oglądamy debatę i głosowanie w Parlamencie. Pierwszy raz od czasów Falklandów odbywające się w sobotę. Owszem, komentujemy głośno i z dezaprobatą wypowiedzi Torysów, powołujące się na demokrację, wolę ludu i inne kłamstwa. Owszem, uważamy, że Keir Starmer to najmądrzejszy i najpiękniejszy poseł. Ale to wszystko działa z rozbiegu. Ludzie wciąż tłumnie biorą udział w marszach, ale Sky News uruchomiło kanał wiadomości wolny od Brexitu.”

Czyli Riennahera i 6 emocjonalnych etapów wychodzenia z Unii Europejskiej.

 • „Jeszcze przed Wielkanocą twardo wysiadujesz w ogródkach kawiarnianych zamiast jak człowiek w środku. Lubisz białe wino i na targu potrafisz wtulić twarz w świeży szczypior. Wrzucasz zdjęcia krokusów na Instagram, kochasz podwinięte nogawki od spodni i uwielbiasz „Warszawę” T.Love, ale w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, ponieważ jesteś wrażliwą intelektualistką. Nie zmienia to faktu, że przynajmniej raz w życiu powiedziałaś o sobie „kapłanka wiosny”.”

Czyli kim jesteś, jeśli nie jesteś jesieniarą. Mnie śmieszy 😉

 • „Tylko 15 kobiet jest laureatkami literackiej Nagrody Nobla. Od 1901 roku otrzymało ją zaś 101 mężczyzn. Dysproporcja jest widoczna gołym okiem. I to z Saturna. Zapewne jest to znak, że świat literatury jest zdominowany przez mężczyzn, ale zamiast drążyć temat, skupmy się, by to zmienić. Kobiety, piszmy, by odnosić sukcesy tak spektakularne, jak poniższe laureatki!”

Czyli  z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk Emilia z Fabryki Dygresji przedstawia wszystkie pisarki nagrodzone tą nagrodą.

 • Lady Pasztet u Mama Lama opowiada o tym, czy eko-żywność to ściema:
https://www.youtube.com/watch?v=rDRYa5n_LvI&t=926s&fbclid=IwAR0rQ_12rgnyaMuhDXNn_keA7Fw6ImGbKbjYNJQFzn-hoxExuPRjq0Q0H9g
 • Flygskam, czyli nowe szwedzkie słowo. O ludziach, którzy czują wstyd z powodu latania samolotem
 • „20 lat temu, gdy byłam nastolatką, piękno było jedno. Na jego definicję patent miały czasopisma dla kobiet, telewizja i reklamy. Piękne były supermodelki: Cindy Crawford, Eva Herzigova, Claudia Schiffer. Trzeba było mieć gładką skórę, szczupłą sylwetkę, długie nogi i płaski brzuch. Każda z nas chciała być z wyglądu supermodelką, bo tylko takie kobiety z uśmiechem gotowały w reklamach telewizyjnych, robiły karierę w książkowych romansach i spotykały się z zachwytem otoczenia. Już od podstawówki wiedziałam, że warto być piękną, bo to po prostu był temat numer jeden, gdy mówiło się o kobietach.”

Czyli Segritta o tym, że już najwyższy czas, by przestać tyle mówić o pięknie.

 • „Wiemy już, że konsekwencje naszych emisji dwutlenku węgla będą utrzymywać się przez wiele tysiącleci, powiedział Timothy Lenton, ekspert do spraw zmiany klimatu i systemów ziemskich na Uniwersytecie w Exeter. Nowe badanie sugeruje, iż będą one daleko bardziej dramatyczne od spodziewanych. Wyprowadzony zbyt daleko poza stan równowagi, system Ziemi przejmuje kontrolę i determinuje własną reakcję. W tym punkcie nic już nie można poradzić.”

Czyli exignorant o tym, na czym polega nowy mechanizm wymierania planetarnego.

 • Jeśli nie macie jeszcze kalendarza na 2020 rok (a dopiero październik, więc pewnie nie macie) popatrzcie, co pięknego zmalowała Małgosia Frej:
malgofrej 717x1024 - Dzielnik #36
Czuły kalendarz, Małgosia Frej
 • A na koniec śniąca ośmiornica. Coś niesamowitego!

1 thought on “Dzielnik #36

 1. Ada!
  Dziękuję Ci za to wspaniałe wyróżnienie.
  I wszystkim zacnym 18 osobom, które kliknęły, żeby przeczytać mój tekst o kobietach z Literacką Nagrodą Nobla!
  W ogóle jakie cudne czytelnicze zestawienie! Ile ciekawych tekstów, wow! Mega dzięki za bibliografię, pędzę czytać. <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top