Uff! Rok dobiega końca, projekt kalendarza dobiega końca. Udało mi się dostarczyć Wam wszystkie kartki i niektóre (większość) nawet bez większego poślizgu. Mam nadzieję, że się podobało. Bohaterką ostatniej kartki z feministycznego kalendarza jest osoba, której nigdy nie brakuje w herstorycznych zestawieniach: Ada Lovelace, z którą łączy mnie nie tylko imię, ale i data urodzenia.

Pierwsza programistka świata urodziła się 10 grudnia 1815 roku, czyli dokładnie 167 lat przede mną. Niestety daleko mi do jej zdolności matematycznych, na dowód czego przyznam się wam, że aby obliczyć tę różnicę wieku użyłam kalkulatora. Ale podobno do programowania matematyka wcale nie jest aż tak potrzebna (kiedyś próbowałam się nawet go uczyć, więc muszę się z tą tezą zgodzić). Zresztą Adzie Lovelace do programowania nie był nawet potrzebny komputer. Program, z którego jest tak znana, napisała do tzw. maszyny analitycznej Babbage’a. Maszyna ta miała mechaniczną konstrukcję i była napędzana silnikiem parowym. I nigdy nie została do końca zbudowana. A pierwszy program komputerowy, który miała napisać Ada Lovelace, to algorytm dodany przez nią do tłumaczeń notatek dotyczących opisu maszyny. Niektórzy historycy odmawiają Lovelace autorstwa diagramu, który uznawany jest za pierwszy program komputerowy, przypisują go samemu Babbage’owi.

Augusta Ada King, hrabina Lovelace była jedyną ślubną córką słynnego poety lorda Byrona i Annabelli Minbanke. Sama oprócz tego, że parała się matematyką, również była poetką. Co ciekawe, matka próbowała odwieść ją od poezji, uznając ją za źródło obłędu męża, i to właśnie ona nakierowała zainteresowania Ady na fizykę i matematykę. Ada była jednak całe życie zafascynowana postacią ojca i po śmierci, zgodnie ze swoim życzeniem, została pochowana obok niego.

To tyle tej wikipedii. Poniżej macie kalendarze i plakaty do pobrania. Format to jak zwykle PDF i A4.

Pobierz kalendarz

lovelace kalendarz - Feministyczny kalendarz na grudzień. Ada Lovelace

Pobierz plakat

ada lovelace - Feministyczny kalendarz na grudzień. Ada Lovelace

A na koniec roku podsumowanie, czyli kartki z grafikami ze wszystkich miesięcy 2018. Koniecznie dajcie mi znać, która z nich podobała się Wam najbardziej! No i czy w ogóle się podobało i chcecie podobnych wybryków w przyszłości.

kalendazr 2018 - Feministyczny kalendarz na grudzień. Ada Lovelace

2 thoughts on “Feministyczny kalendarz na grudzień. Ada Lovelace

  1. Już wiem czemu mi się tak dobrze czyta Pani teksty – jak bym siebie słyszała. Łączy nas dzień urodzenia. Powodzenia w dalszych planach blogowych 🙂

  2. Witam, już wiem czemu tak dobrze mi się czyta Pani teksty jakbym siebie słyszała – łączy nas dzień urodzenia. Życzę powodzenia w nowych planach blogowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top