Cześć! W tym miesiącu z lekkim poślizgiem, ale jest. Feministyczny kalendarz na rok 2018  i jego przedostatnia, listopadowa kartka. Tym razem bohaterką miesiąca jest nie kto inny, a sama Maria Skłodowska-Curie. Inaczej być nie mogło!

7 listopada przypada 151. rocznica urodzin noblistki: odkrywczyni polonu, pionierki badań nad radioaktywnością, twórczyni nowych dziedzin nauki. Była pierwszą kobietą, nagrodzoną Noblem w dziedzinie chemii i jedyną osobą w historii, która zdobyła tę nagrodę dwa razy w dwóch różnych dziedzinach. Ale to wszyscy wiecie. A czy wiecie, że jej biografia jest lekturą szkolną w Japonii? Albo, że w czasie I wojny światowej sama jeździła na front z aparatami rentgenowskimi (specjalnie zrobiła w tym celu prawo jazdy)? Albo o tym, że gdy kilka lat po śmierci męża związała się z z żonatym fizykiem Paulem Langevine’em, seksistowska opinia publiczna we Francji piętnowała ją do tego stopnia, że odradzano jej odbioru drugiego Nobla?

Maria Skłodowska-Curie to fascynująca postać, o której wiemy zdecydowanie zbyt mało, jak na jedną z najsłynniejszych Polek w historii. Jako zadanie domowe polecam poczytać o Marii, biegnę uczynić to samo, a tymczasem pobierajcie śmiało listopadowe kalendarze i plakaty.

A 28 listopada, zaznaczony w kalendarzu specjalnym kółkiem (to tak, jakbyście się zastanawiały/li skąd to kółko), to oczywiście setna rocznica praw wyborczych kobiet. Tego dnia w 1918 roku na mocy dekretu Naczelnika Państwa Polki otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze.

Pobierz kalendarz

curie mc kalendarz 1 - Feministyczny kalendarz. Maria Skłodowska-Curie na listopad

Pobierz plakat

sklodowska plakat - Feministyczny kalendarz. Maria Skłodowska-Curie na listopad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top