Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

nellie main - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

Nowy miesiąc, nowa kartka z feministycznego kalendarza. Bohaterka tego miesiąca to prawdziwa petarda. Nellie Bly była dziewiętnastowieczną feministką, pionierską reporterką i podróżniczką. I niezłym badassem.

Naprawdę nazywała się Elizabeth Jane Cochrane i urodziła się 5 maja 1864 roku. Jej reporterska kariera rozpoczęła się od wkurwu. Gdy młoda Nellie przeczytała w lokalnej gazecie wyjątkowo seksistowski artykuł, nie wytrzymała i wysłała do redakcji „Pittsburgh Dispatch” zjadliwą replikę. W odpowiedzi… redaktor naczelny zaproponował jej pracę.

W pittsburskiej gazecie napisała kilka reportaży śledczych, po czym przeniesiono ją do redakcji kobiecej. Nie zagrzała tam jednak długo miejsca. Wyprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie zdobyła pracę w należącej do Josepha Pulitzera gazecie „New York World”. I właśnie dla tego tytułu przeprowadziła swoje najsłynniejsze reporterskie śledztwo. Pracując pod przykrywką, dała zamknąć się w zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell Island, by opisać fatalne warunki w jakich żyły jego pacjentki i brutalne traktowanie przez personel.

W 1889 roku, biorąc udział w popularnej w tamtych czasach rywalizacji, wyruszyła w podróż dookoła świata. Udało jej się okrążyć glob w rekordowym czasie 72 dni. Była pierwszą kobietą, która wyruszyła na taką wyprawę bez towarzystwa mężczyzny, a jej rekord utrzymał się przez kilka miesięcy. Swoją podróż Nellie opisała w książce, którą w oryginalnej wersji możecie legalnie i za darmo przeczytać tutaj.

Poniżej możecie pobrać kartkę z kalendarza na maj, plakat (format A4) oraz tapety na pulpit z Nellie Bly.

Pobierz kalendarz na maj

nellie kalendarz - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

Pobierz plakat

nellie plakat - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly
Pobierz tapety na pulpit 2250x1440px 1920x1080px 1280x800px 1366x768px 1440x900px 1600x900px 1280x1024px 1024x768px

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj