Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

nellie main - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

Nowy miesiąc, nowa kartka z feministycznego kalendarza. Bohaterka tego miesiąca to prawdziwa petarda. Nellie Bly była dziewiętnastowieczną feministką, pionierską reporterką i podróżniczką. I niezłym badassem.

Naprawdę nazywała się Elizabeth Jane Cochrane i urodziła się 5 maja 1864 roku. Jej reporterska kariera rozpoczęła się od wkurwu. Gdy młoda Nellie przeczytała w lokalnej gazecie wyjątkowo seksistowski artykuł, nie wytrzymała i wysłała do redakcji „Pittsburgh Dispatch” zjadliwą replikę. W odpowiedzi… redaktor naczelny zaproponował jej pracę.

W pittsburskiej gazecie napisała kilka reportaży śledczych, po czym przeniesiono ją do redakcji kobiecej. Nie zagrzała tam jednak długo miejsca. Wyprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie zdobyła pracę w należącej do Josepha Pulitzera gazecie „New York World”. I właśnie dla tego tytułu przeprowadziła swoje najsłynniejsze reporterskie śledztwo. Pracując pod przykrywką, dała zamknąć się w zakładzie psychiatrycznym dla kobiet na Blackwell Island, by opisać fatalne warunki w jakich żyły jego pacjentki i brutalne traktowanie przez personel.

W 1889 roku, biorąc udział w popularnej w tamtych czasach rywalizacji, wyruszyła w podróż dookoła świata. Udało jej się okrążyć glob w rekordowym czasie 72 dni. Była pierwszą kobietą, która wyruszyła na taką wyprawę bez towarzystwa mężczyzny, a jej rekord utrzymał się przez kilka miesięcy. Swoją podróż Nellie opisała w książce, którą w oryginalnej wersji możecie legalnie i za darmo przeczytać tutaj.

Poniżej możecie pobrać kartkę z kalendarza na maj, plakat (format A4) oraz tapety na pulpit z Nellie Bly.

Pobierz kalendarz na maj

nellie kalendarz - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly

Pobierz plakat

nellie plakat - Feministyczny kalendarz. Maj z Nellie Bly
Pobierz tapety na pulpit 2250x1440px 1920x1080px 1280x800px 1366x768px 1440x900px 1600x900px 1280x1024px 1024x768px

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj