Zdaniem Erica Cartmana wszystkie rzeczy na świecie, które są cokolwiek warte, muszą kosztować co najmniej osiem dolarów*. Ten tok myślenia uchronił naszego uroczego bohatera przed wpadnięciem w szpony sekty scientologów. Ta sztuka nie udała się Stanowi Marshowi, który skuszony darmowym testem psychologicznym ostatecznie nie tylko miał zapłacić sekcie dużo grubsze dolary, to jeszcze musiał przekimać w szafie Toma Cruise’a. A kto by chciał mieć Toma Cruise’a w swojej szafie, powiedzcie szczerze?

Ryzyko nadziania się na podstępnych scientologów jest na szczęście w naszym kraju dość niskie, więc możemy bez obaw sięgać po to, co darmowe. Na przykład po darmową kulturę, która przychodzi do nas sama, wystarczy tylko wyjść z domu. Zawsze wierzyłam, że świadomych konsumentów kultury, którzy sypną groszem na bilet do kina, teatru czy na wystawę, należy sobie wychować. A nie wychować go trudniej, gdy ten przyszły konsument nie będzie miał szans zetknąć się z kulturą, bo zamiast niej, będzie musiał kupić sobie obiad. Dlatego nie da się przecenić wszelkich inicjatyw w mieście, które dostępne są za zupełną darmoszkę.
Doceniałam je w biednych, studenckich czasach bardzo mocno. A ponieważ w tamtych czasach nie było tego aż tak dużo, czasami musiałam bardziej się postarać i przybyć do kina Atom kilka godzin wcześniej, by zdobyć wejściówkę na seans Przeglądu Kina Niemieckiego, albo popracować w szatni Impartu, by za darmo zobaczyć koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Podchowałam się na tym i dziś zwyczajnie kupuję bilet.

Latem oferta kulturalna we Wrocławiu nie popada w przesadny sezon ogórkowy, a darmowych wydarzeń mamy wręcz wysyp. Musiałam więc dokonać selekcji tworząc dla Was tę listę wydarzeń sierpniowych. Oprócz kultury, dorzucam sporą garść designu. W kilku miejscach na pewno mnie spotkacie.

 

Usiądź po polsku w barze Barbara

Polskie krzesła i fotele produkowane na przestrzeni ostatnich 70 lat. Część z nich miało status kultowych, część zdobyła międzynarodowe uznanie, niektóre pewnie mieliście w swoich domach. Na wystawie w barze Barbara można obejrzeć 90 siedzisk, które wyszły spod ołówków 42 projektantów i fabryk 16 producentów. Wystawa potrwa 87 dni. Ja się wybieram!
Bar Barbara, ul. Świdnicka 8b

 

Baupatio Market

Targi wrocławskiego młodego designu. 16 wystawców zaprezentuje wyposażenie wnętrz, ceramikę, biżuterię, ubrania, akcesoria. Będą też warsztaty i panel wymiany doświadczeń. Do tego akompaniament didżejskich setów.
Miejsce: ul. Krakowska 180
Czas: 9.08, godzina 10.00

 

Dzień dobry, Marylin

Największe gwiazdy starego Hollywood w obiektywie Miltona H. Greene’a będzie można zobaczyć we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia jeszcze tylko przez trochę ponad tydzień, więc śpieszmy się. Ludzie mówią, że dobre.
Miejsce: ul. Wystawowa 1

 

Miejskie Granie

Do końca wakacji. Co tydzień. Grali już m.in. Paula i Karol, Smolik i Kev, Sorry Boys. W najbliższą sobotę wystąpi Tomek Makowiecki. Mieszkam zaledwie 1200 metrów od pl. Społecznego i jeszcze ani razu nie udało mi się dotrzeć, bo zawsze coś. Jutro już musi się udać!
Miejsce: Plac Społeczny
Czas: do końca sierpnia, dni różne, start o 20.00
– 8 sierpnia – Tomek Makowiecki
– 15 sierpnia – Fair Weather Friends
– 22 sierpnia – Organek
– 29 sierpnia – The Dumplings

 

Plenerowa giełda fonograficzna

Również na Placu Społecznym, również 8 sierpnia. Można kupić, sprzedać, wymienić fizyczne nośniki wszelakie. Kasety, będą też kasety! Giełdę organizują Plac Społeczny Przestrzeń Kreatywna i Dolnośląska Giełda Fonograficzna. Na pewno tamtędy przemknę.
Miejsce: przejście podziemne na pl. Społecznym
Czas: 8.08, między 17.00 a 20.00

 

Klasyka na Wyspie

W każdą niedzielę do końca wakacji na Wyspie Słodowej między 17.00 a 18.00 można posłuchać klasycznych instrumentów. W programie muzyka filmowa, klasyczna i jazz.
Rozpiska najbliższych sierpniowych niedziel:
9.08 – KONCERT NA DWIE ORKIESTRY PRZENOŚNE: argentyńskie tango, bałkańskie rytmy i walce francuskie / Dominik Maciążek (akordeon), Jakub Gąsior (akordeon)
16.08 – TRĄBKA GRA TRA TA TA (koncert dla dzieci): poznajemy róg i trąbkę / A.Wagner
23.08 – MUZYCZNY WEHIKUŁ CZASU (koncert rodzinny): nauka tańca dla dzieci i koncert muzyki dawnej / Emilia Kinecka (flet), Julia Karpeta (viola da gamba)

 

Kres kinematografii

W każdą środę, o 20.30 w knajpie KRES przy Ofiar Oświęcimskich 19. Repertuar na najbliższe tygodnie: 12.08. Powrót do przyszłości 2, 19.08 Grand Budapest Hotel, 26.08, 25 godzina.

 

Kino na dachu Wrocławia

Oglądać filmy na wysokościach można w soboty i niedziele. Swoje dachy otwierają Renoma oraz Muzeum Współczesne Wrocław.
Na dachu CH Renoma w każdą sobotę sierpnia o 21.30 wyświetlane będą filmy inspirowane kuchnią świata. W programie „Soul Kitchen” (8.08), „Jiro śni o sushi” (15.08), „Faceci od kuchni” (22.08), „Życie od kuchni” (29.08.).
Z kolei Muzeum Współczesne zaprasza w niedziele o 20.30 na seanse filmowe projektu Kino na Dachu, towarzyszące wystawie „Vot ken you mach?”. Ich wspólnym mianownikiem jest problematyka europejskiej tożsamości. Repertuar: „Viviane chce się rozwieść”(9.08), „Ojciec i syn”(16.08),  „Oczy szeroko otwarte”(23.08).

 

Kino plenerowe

Jeszcze więcej kina, jeszcze więcej przestrzeni. Zaczynamy na Wyspie Słodowej, gdzie co oglądamy filmy w każdy piątek i sobotę do końca sierpnia. W ten weekend czekają nas aż trzy pokazy o godzinie 21.30: 7.08 (piątek) „Boso, ale na rowerze”, 8.08 „Blue Jasmine, 9.08 „Zwiąż mnie”.
A jak to nie wystarczy, to można jeszcze na Pergoli, w każdą sobotę o 22.00.
Albo bardziej nietypowo na murze przy ulicy Kruczej.

 

Otwarta scena na Wyspie Słodowej

Otwarta, czyli zgłosić może się każdy, kto chce zaprezentować swoją twórczość: zespoły, aktorzy, kabareciarze. Scena działa już trzeci rok. W te wakacje lista rezerwacji jest już pełna, ale organizatorzy wciąż zapisują rezerwowych.
Miejsce: Wyspa Słodowa
Czas: piątki i soboty od 19.00 do 20.30 (do 29 sierpnia)

 

Na koniec jeszcze przydatne linki w temacie:

Venila o rzeczach, które zrobisz we Wrocławiu za darmo niezależnie od pory roku
Mortycja i jej comiesięczny cykl „Co się dzieje we Wrocławiu”

 

* mowa o 137 odcinku serialu South Park

1 thought on “Darmowa kultura. We Wrocławiu. W sierpniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top